zpět na výpis zobrazit další post

Sustainable Festival: část první

Sustainable Festival: část první

O ještě letním zářijovém víkendu hostil Manifesto Market na Smíchově inspirativní festival, na němž udržitelnost hrála hlavní roli... Zastavte se na chvilku a přečtěte si pár odstavců, které odkryjí mnoho zajímavých poznatků a tipů, jak žít udržitelněji.

 

Sobota odpoledne, horké letní počasí, lehký příjemný vánek, lahodné jídlo a osvěžující drinky. Společně s mými přáteli sedíme kolem stolu a posloucháme další z panelových diskuzí. Až se divím, jak s každou novou informací dostávám další a další přísun inspirace!

Jasně, už dlouho si uvědomuju, že žít udržitelně a zodpovědně vůči svému okolí je důležité, a tady mám konečně pocit, že v tom opravdu nejsem sama! Dneska jsem totiž obklopena tolika skvělými lidmi, kteří ušli ještě daleko delší cestu než já. Každý z nich se specializuje na něco jiného, ale dohromady tvoří komunitu, ze které inspirace jen srší! Od každého z nich si odnáším pro mě nový zvyk nebo myšlenku, kterou se pokusím zařadit do svého každodenního života.

O víkendu z 12. na 13. září hostil Manifesto Market na Smíchově první ročník Udržitelného festivalu. Hlavním cílem bylo propojit uvědomělé lidi, kteří se zajímají o životní prostředí a celkově vyvážený, udržitelný životní styl. Díky panelovým diskuzím, které moderoval surfař Jakub Michna z projektu Surf, jsme měli možnost poznat několik zajímavých osobností, kteří udržitelnost implementují do nejrůznějších odvětví… Možná i do takových, které by vás ani ve snu nenapadly.

Manifesto Market se už od svého začátku snaží prosazovat myšlenku, že udržitelnost nespočívá pouze v recyklování odpadu nebo minimalizování kelímků na jedno použití… ale o způsobu, kterým přemýšlíme. Pokud změníme naše uvažování od základu, začneme vidět alternativní a šetrnější cesty úplně v čemkoliv, co děláme… A právě proto jsme mohli slyšet diskuze na téma módy, kosmetiky, jídla, nakupování, cestování, architektury, energií a mnoho dalšího. Pokud jste festival prošvihli, už teď se těšte na příští rok a raději si předem si raději rezervujte datum… Ale teď mi dovolte, abych se vás zpětně prostřednictvím tohoto článku, pokusila na festival přenést a představila Vám všechny hosty a jejich práci!

MÓDA

Milujete módu, ale rádi byste našli lepší cestu, něž se probírat kolekcí za kolekcí v gigantických konzumních řetězcích? Naše první téma právě takové otázky otevírá a přináší vytoužené odpovědi!

La Femme Mimi

Mimi je Vietnamka žijící v ČeskuUž od malička si šila a přetvářela vlastní oblečení, o což ji brzy začali žádat i její přátelé, kteří stejně jako ona v tehdejších českých obchodech nenašli to, co hledali. Její později vzniklá značka vyrábí oblečení zcela beze zbytku… to v praxi znamená, že jedna kolekce je na prodej do té doby, než se dočista nevyprodá a není časově omezená. Zároveň nabízí vždy jednu kolekci ročně navíc, kde zužitkuje všechny přebývající nevyužité materiály.

„Když jsem se v roce 1993 přistěhovala z Vietnamu do Česka, máma mě vzala nakupovat do Kotvy a já nemohla věřit svým očím… všechno bylo strašně velké, neforemné, a hlavně v khaki barvě!“, odpovídá na otázku, co ji přimělo k založení vlastní značky. 

„Upřímně doufám, že změna a up-cyklace dorazí nejdříve do Asie, kde je to nejvíce potřeba!“ 

https://www.lafemmemimi.com

 

Circlle 

Je značka sportovního oblečení se zaměřením na jógu založena mladou Natálkou, která si na vlastní kůži zkusila být součástí procesu, který je běžný ve velkých světových módních domech. Po čase zkušeností z tohoto odvětví odešla a rozhodla se, že chce módu dělat jinak a lépe.
V ČR ještě před rokem nebylo jediné možnosti, kde si pořídit eticky vyrobené sportovní oblečení…No a tak začala svůj vlastní byznys, jak jednoduché, že? 
Věřte, že jednou oblečete Natálkou navržené legíny a už nebude chtít jiné. Na jejím e-shopu ale naleznete nejen je, ale i další jóga oblečky a nově i krásné plavky. 
Zároveň tak podpoříte lokální značku – vše je navrženo v Praze a ušito ve Valašském Meziříčí a Brně!

https://www.circlle.cz

Slow Femme 

Je online magazín (zamezením tisku je o to udržitelnější), který se se svými čtenářkami dělí o tipy a triky, jak žít a oblékat se udržitelně. Co je pro tebe největší hřích, kterého se snažíš čtenáře vyvarovat? „Nejhorší jsou skříně přecpané k prasknutí oblečením, které jsme si v životě nevzali na sebe – často jde o kousky, které jsme viděli na Instagramu a bezmyšlenkovitě je koupili. Teď nám leží na dně šuplíku a my ani nevíme, že je máme. Tomuhle říkáme ultra-fast-fashion.“

Co tě přivedlo k tématu udržitelné módy? „Norská reality show s názvem Sweatshop Deadly Fashion, ve které byly dvě blogerky poslány do Kambodži, kde měsíc pracovaly ve stejných podmínkách jako místní dělníci v továrnách na oblečení.“

https://www.slowfemme.com

Freshlabels

Pokud rádi nakupujete, ale upřednostňujete kvalitní a udržitelnou módy ,pak je pro vás Freshlabels variantou. Jde o originálně internetový obchod, který nedávno otevřel i kamennou pobočku na Praze 7.
Ve Freshalbels sice neprodávají pouze udržitelné značky, ale prozatím vytvořili vlastní portfolio, kde o každé značce vyzjistíte informace, a jejich velkým cílem je přejít na 100% udržitelnost v blízké budoucnosti.
„Přes snahu o udržitelnost si uvědomujeme naši uhlíkovou stopu, která je bohužel nevyhnutelná, a snažíme se ji co nejvíce vykompenzovat. Naším cílem je vzdělávat zákazníky, chovat se zodpovědně a transparentně."

https://www.freshlabels.cz

NEJÍME, ABYCHOM ŽILI – ŽIJEME, ABYCHOM JEDLI

I ve výběru jídla se nám nabízejí udržitelné možnosti!

Sens Food

Slyšeli jste někdy o udržitelném jídle? A takovém, co je vyrobeno z cvrčků? Ano, čtete správně, přesně s touto myšlenkou přišla značka Sens Food na trh. Cvrčci jsou velmi efektivní náhražkou především hovězího masa. V porovnání se spotřebou vody na chování dobytku, ušetříte galony. Zároveň obsahují množství proteinu, necítí bolest a podle chuti byste nikdy nepoznali, že ve skutečnosti svačíte cvrčky.

V nabídce jsou proteinové tyčinky, krekry, těstoviny, mouka, proteinové drinky a mnoho dalšího… ještě jste je nezkusili? Neváhejte a jděte do toho!

https://damesens.cz

Flor de Caňa

Bary jsou obecně pěkně neudržitelným odvětvím. Přesto byste asi neuspěli ve snaze všechny je najednou zavřít…Takže se nabízí zaměřit se na udržitelné alternativy jednotlivých složek. Například rum Flor de Caňa z Nikaraguy, jehož výroba cílí na podporu života tamějších obyvatel, je jednou z možností. 

Mimo to můžete omezit spotřebu plastových brček, používat vratné lahve nebo přejít na 100 % zelenou energii. „Pokud chcete pařit, ale co nejudržitelněji, navštivte třeba Hemmingway Bar, Bankers Bar nebo Spojku Karlín.

https://flordecana.com

Dewii and Surová dcerka

Obě dvě slečny jsou mladé a inspirativní blogerky, instagramerky a úspěšné autorky dvou knih (dokonce každá z nich!).„Ještě pár let zpátky byli všichni vegani kolem mě vegany jen z etických důvodů, dneska se mnohem víc mluví o pozitivním dopadu veganství na zdraví a šťastnější pohled na život.“ -Dewii

„Měli bychom se zaměřovat na celkovou změnu v aktuálním konzumu, za kterým se všichni ženeme – nálepka se slovem eko ještě nic nezmění.“ -Dewii

http://www.dewi.cz

Zkusila bys cvrččí krekry? „Líbí se mi ten nápad, ale osobně spíš ne.“ -Surová dcerka

„Nepotřebujeme zachránit planetu – planeta eko krizi zvládne- ti, koho ovšem vyhubí, jsme my, lidé.“ -Surová dcerka

https://www.dcerka.sk

 

Bezobalu

Dost možná už jste tam byli, nebo o tom minimálně slyšeli. Bezobalu je velmi úspěšný koncept, který se rozšiřuje všude po ČR. Při návštěvě si můžete vybrat z řady bio a organického nejen jídla, ve většině případů přímo lokálního. Co tam ale určitě neseženete, jsou plastové obaly na jedno použití Přinesete si své vlastní krabičky, sklenice, nebo pytlíčky, které si naplníte a spokojeně odnesete domů.

„Po nikom nechci, aby se stal 100 % zero-waste hnedka od nuly, pravděpodobně na 100% se ani já nedostanu nikdy. Jsme všichni lidi a úžasné je začít malými krůčky, jinak nás to totiž rychle demotivuje, a pomalu přidávat další a další. 

https://bezobalu.org

 

VOLNÝ ČAS A UDRŽITELNOST

Volnočasové aktivity, cestování a péče o sebe sama. Jak v těchto oblastech minimalizovat uhlíkovou stopu, kterou tvoříme?

Surftravel

Surftravel organizuje surf tripy do Portugalska, Francie a v plánu byla i nová destinace Panama, což bohužel kvůli korona-virové pandemii bude muset být odloženo. Ale i díky preventivním opatřením spojeným s pandemií započali v Surftripu novou nabídku wake-surfu, takže můžete surfovat i v ČR! 
„Díky surfování si uvědomuju, jací jsme v porovnání s obrovským oceánem maličcí. Uvědomuju si, jaký mám dopad na životní prostředí a všechno, co přírodě beru, se jí snažím vracet.“ 
„Jeden člověk nic nezmění, proto se snažíme lidi spojovat a být v tom spolu!“
Hned, jak bude příležitost vyrazit, určitě se surftripu zúčastněte, a do té doby se můžete zúčastnit tréninku v Pražském Surfařském Klubu, ať jste na vlny ready!

http://www.surftravel.cz

 

Lucie van Kotten

Je blogerka píšící o udržitelné kosmetice a na svém blogu vám doporučí pouze organické a bio přípravky a ukáže, že vždycky je cesta, jak být udržitelná.
Co je tvoje největší vychytávka, kterou bys chtěla vzkázat? “Nehromadit- často přijdu k nějaké své kamarádce domů a vidím záplavu produktů…nechápu, k čemu by mi bylo deset řasenek… stačí mít jednu kvalitní a tu používat, dokud ji nevypotřebuju.” ... “Vědět co mi sluší. A hlavně prvně pleť léčit, pak až líčit.” 

Navštivte Luciin blog, kde se dozvíte třeba i o obličejové józe, “Francouzky jsou tak krásné, protože tolik artikulují- o tom je přesně obličejová jóga, díky ní skutečně omládnete klidně o deset let.”

https://www.zivotpodlelucie.com

Keep it clean

Je neziskovka, která příští rok oslaví deset let své existence. „Naše myšlenka vznikla z toho, že se chceme starat o místa, na kterých se chceme bavit.“
„Není to o jednom masivním úklidu, ale o vědomém a udržitelném nastavení životního stylu – nechceme surfovat v oceánu plném odpadků nebo snowboardovat na odpadcích místo na sněhu.“
„Spojili jsme se s mediálně známými osobnostmi a šíříme vzkaz, kterému věříme – všichni se chceme bavit a žít v čistém prostředí kolem nás.“

http://keepitclean.cz

Joshua District

S mottem punk v duši, představuje alternativní a velmi pozitivně laděnou skupinu týpků. 
„Na Bali bylo naším prvním cílem vytvořit místo, kde se budeme moct vzájemně potkávat s přáteli, a nějak se to nabaluje a nabaluje…až vznikla kavárna, bar, galerie... a to pořád dál rosteme.“

V rámci všech projektů se snaží up-cyklovat staré a rozbité věci, přeměňují kontejnery v malé domky a organizují plno pobytů pro Čechy navštěvující Bali.

„Ani my nejsme perfektní – lítám letadlem, piju Colu z petky, ale i přesto se snažím přemýšlet nad věcmi jinak a sdílet myšlenky se zbytkem komunity!“

 

http://www.joshuadistrict.com

 

Doufám, že jsem vám alespoň trošku přiblížila obrázek, jak panelové debaty na festivalu vypadaly a jací spíkři s námi sdíleli své cesty! 

Pokud jste si čtení článku užili a přineslo vám nějaké nové užitečné informace, mám pro vás dobrou zprávu… Můžete se těšit ještě na jeden podobný post, ve kterém přiblížím zbytek rozhovorů stejnou formou! Teďka vás nechám chvíli vstřebávat nové informace a budu se těšit už brzy!

 

AUTOR: Anna Suchánková

sdílet